Preskocit navigáciu
VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Jún 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  


Vyhlásenie o prístupnosti

Odhalenie fragmentov Berlínskeho múru v Nitre


Odhalenie fragmentov Berlínskeho múru v Nitre

Dňa 16. novembra 2021 sa v priestoroch na Štefánikovej triede v Nitre, konalo spomienkové podujatie pri príležitosti odhalenia troch fragmentov Berlínskeho múru, ktoré spoločne vytvorili nový Pamätník slobody v meste pod Zoborom. Berlínsky múr delil takmer 30 rokov nielen mesto, ale aj Európu a celý svet. Nitra je jediným slovenským mestom, ktoré z neho získalo niekoľko posledných kusov.

Spomienkové podujatie sa uskutočnilo za účasti predstaviteľov rezortu obrany vrátane Ozbrojených síl SR na čele s ministrom obrany Jaroslavom Naďom a veliteľom posádky Nitra plukovníkom Jozefom Paňkom, predstaviteľov miestnej samosprávy, nemeckej veľvyslankyne v SR Barbary Wolfovej, oblastnej organizácie Konfederácie politických väzňov Slovenska a zástupcov novinárskej a akademickej obce.

Fragmenty z Berlínskeho múru sa stali centrom budúceho Námestia slobody v Nitre. Sú unikátne najmä tým, že pochádzajú z nižšieho múru a boli v priamom kontakte s rukami utečencov, ktorí sa cez múr snažili dostať do slobodného sveta. Vojenský transport fragmentov z Berlína do Nitry trval približne 13 hodín a do presunu sa zapojili ozbrojené sily oboch krajín. Pri Berlínskom múre vyhaslo viac ako 200 životov. Túžba po voľnosti však bola silnejšia ako betónová prekážka.

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a 32. výročia Nežnej revolúcie sa fragmenty Berlínskeho múru stali novým pamätníkom a symbolom slobody a zdôrazňujú návrat k hodnotám, za ktoré sa bojovalo 17. novembra 1989 na námestiach a uliciach. To, že práve tieto tri pamätné fragmenty môžu stáť v Nitre, je dôkazom toho, že sloboda zvíťazila.


Odhalenie fragmentov Berlínskeho múru v NitreOdhalenie fragmentov Berlínskeho múru v NitreOdhalenie fragmentov Berlínskeho múru v NitreOdhalenie fragmentov Berlínskeho múru v Nitre

Autor: por. Vilímková , Foto: nrtm. Boško - Dátum: 22.11.2021
Čítanosť: 2367
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share